एमाले-जसपा गठबन्धनबाट जसपाका सिंगासन उम्मेदवार छन् । उनी निर्वतमान प्रदेशसभा सदस्य पनि हुन् । यस अघिकाे निर्वाचनमा उनी तत्कालिन संघिय समाजवादी फाेरम नेपालबाट कांग्रेसका उम्मेदवार बशिष्टनारायण कुर्मीलाई पराजित गर्दै धेरै मतान्तरले विजयी भएका थिए ।

नेपाली कांग्रेस, नेकपा माओवादी केन्द्र, नेकपा एकीकृत समाजवादी र लाेकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी (लाेसपा) सहितकाे ५ दलिय बामलाेकतान्त्रिक गठबन्धनका उम्मेदवार माओवादी केन्द्रकी शेखचान्द हुन् ।

यसै क्षेत्रमा एमालेका बागी उम्मेदवार प्रहलाद साह कानु छन् । स्वतन्त्र उम्मेदवार दिएका कानु एमाले छिपहरमाई गाउँपालिकाका अध्यक्ष थिए । कानुले पार्टीकाे निर्णय विपरित स्वतन्त्र उम्मेदवारी दिएपछि एमाले कारवाही गर्दै पार्टीबाट निष्कासित गर्याे । उनी एमाले पर्साका सचिव एवम् छिपहरमाई गाउँपालिकाका अध्यक्ष मनाेज गुप्ताका हजुर बुवा हुन् ।

बैशाख ३० गते सम्पन्न स्थानिय तहकाे मतपरिणाम अनुसार यस क्षेत्रमा कांग्रेस, एमाले र जसपा बलियाे छ । यस क्षेत्र अन्तर्गत कालिकामाई गाउँपालिका, छिपहरमाई गाउँपालिका, धाेबिनी गाउँपालिका, पकहा मैनपुर गाउँपालिकाकाे वडा नं. ५ सबैठवा र पाेखरिया नगरपालिकाकाे वडा नं. ३ फुलवरिया पर्दछ ।

कालिकामाईकाे गाउँपालिका अध्यक्षमा जसपा र उपाध्यक्षमा नेपाली कांग्रेस जितेकाे छ । ५ वटा वडा रहेकाे गाउँपालिका ३ वटामा जसपा, एउटामा कांग्रेस र एउटामा एमाले जितेकाे छ । छिपहरमाई गाउँपालिकाकाे अध्यक्षमा एमाले, उपाध्यक्षमा कांग्रेस जितेकाे छ । ५ वटा वडा रहेकाे यस गाउँपालिकामा पनि दुईवटा वडामा एमाले र ३ वटा वडामा कांग्रेस जितेकाे छ ।

त्यसैगरी धाेबिनी गाउँपालिकाकाे अध्यक्षमा जसपा र उपाध्यक्षमा कांग्रेस जितेकाे छ । ५ वटा वडा रहेकाे यस गाउँपालिकाकाे पनि दुईवटामा जसपा र ३ वटामा कांग्रेस जितेकाे छ । पकहा मैनपुर गाउँपालिकाकाे पर्ने वडामा कांग्रेस र पाेखरिया नगरपालिकाकाे पर्ने वडामा एमाले जितेकाे छ ।

यस कारण एमाले-जसप गठबन्धनका उम्मेदवार र कांग्रेस सहितकाे ५ दलिय बाम लाेकतान्त्रिक गठबन्धनका उम्मेदवार बिच प्रतिस्पर्धा हुने आंकलन गरिएकाे हाे ।

एमाले-जसपा गठबन्धनका उम्मेदवार कलवार जसपाका निर्वतमान प्रदेशसभा सदस्यका भएका कारण र क्षेत्र अन्तर्गतका सबै वडामा उनले गरेका विकास निर्माणका काम कारण उनी बलियाे उम्मेदवार मानिएका छन् । बाम लाेकतान्त्रिक गठबन्धनका माओवादी केन्द्रकी उम्मेदवार शेखचान्दलाई यस क्षेत्रमा बलियाे रहेकाे कांग्रेससहित ५ दलकाे समर्थन रहेकाेले उनी पनि बलियाे उम्मेदवार मानिएकी छन् ।

एमालेका बागि उम्मेदवार प्रहलादलाई आफ्नाे गृह छिपहरमाई गाउँपालिका बाहेक अन्य वडामा खासै प्रवाह देखिएकाे छैन् । छिपहरमाई गाउँपालिकामा पनि गाउँपालिका अध्यक्ष मनाेज गुप्ताका कारण केही मत उनकाे पक्षमा आउन सक्ने स्थानियकाे भनाई छ ।

तर अरु पालिका जसपाका सिंगासन र माओवादी केन्द्रकी शेखचान्द तारा बिच नै प्रतिस्पर्धा देखिएकाे स्थानियकाे भनाई छ । यसका साथै स्वतन्त्र उम्मेदवारकाे तुल्नामा दुबै गठबन्धनका उम्मेदवार युवा रहेका कारण उनीहरुलाई नै आम मतदाता मन पराइरहेका छन् ।