चिनियाँ बैंकहरूले FATF नियमहरू पालना गर्न असफल

0
37

बेइजिङ [चीन]: विश्वव्यापी बैंकिङ सूचीमा चिनियाँ बैंकहरूको प्रभुत्व भएता पनि तिनीहरूले आयोजक देशहरू साथै वित्तीय कार्य कार्य बल (एफएटीएफ) को नियमहरू पालना गर्न असफल भएका छन्, विशेष गरी सम्पत्ति शुद्धीकरण विरोधी । (AML) ले विदेशमा उद्यम गर्दा नियन्त्रण गर्छ। अमेरिकामा आधारित समाचार संस्था, फाइनान्सियल पोस्टका अनुसार, तिनीहरूको कमजोर नियामक मापदण्ड र अनुपालनमा असफलतालाई अपराधीहरू र आतंककारी संगठनहरूले मनी लान्ड्रिङका लागि दुरुपयोग गरेको आशंका गरिएको छ ।

पेरिसस्थित निगरानी संस्था एफएटीएफले आफ्नो प्रतिवेदनमा चीनको एन्टि मनी लान्ड्रिङमा धेरै कमजोरीहरू औंल्याएको छ।(AML) र काउन्टर टेररिस्ट फाइनान्सिङ (CTF) नियामक प्रणालीहरू। FATF प्रतिवेदनले उल्लेख गरेको छ कि चीनका वित्तीय र गैर-वित्तीय संस्थाहरूले सम्पत्ति शुद्धीकरण र आतंकवादी वित्तपोषणसँग सम्बन्धित जोखिमहरूको अपूर्ण बुझाइ थियो , जसले देशको एएमएल र सीटीएफ व्यवस्थाको प्रभावकारितालाई कमजोर बनायो। प्रतिवेदनले आतंकवादी वित्तपोषण र प्रसार वित्तपोषण दुवैसँग सम्बन्धित चीनको लक्षित आर्थिक प्रतिबन्धहरू कमजोर भएको देखाएको छ।

2020 मा शीर्ष 10 बैंकहरू (सम्पत्ति अनुसार) चीनका चार बैंकहरू थिए, अर्थात् इन्डस्ट्रियल एण्ड कमर्शियल बैंक अफ चाइना (ICBC), चाइना कन्स्ट्रक्सन बैंक, एग्रीकल्चरल बैंक अफ चाइना (ABC) र बैंक अफ चाइना। यी बाहेक अरु केही चिनियाँ बैंकहरु पनि छन्विश्वका शीर्ष ५० बैंकहरूमा पनि परेको छ, जस्तै पोष्टल सेभिङ्स बैंक अफ चाइना, चाइना मर्चेन्ट बैंक, चाइना मिन्सेङ बैंक, साङ्घाई पुडोङ डेभलपमेन्ट बैंक, चाइना सीटीआईसी बैंक र चाइना एभरब्राइट बैंक।

हालै, ICBC, चीनको सबैभन्दा ठूलो राज्य-नियन्त्रित बैंक क्यानाडाको वित्तीय लेनदेन र रिपोर्ट विश्लेषण केन्द्र (FINTRAC) द्वारा क्यानाडाको अपराध र आतंकवादी वित्तिय ऐनको कथित उल्लङ्घनको आरोपमा जरिवाना गरिएको थियो, वित्तीय पोस्टले रिपोर्ट गरेको छ।  यसअघि, २०१६ मा न्यूयोर्कको बैंकिङ नियामकले एबीसीलाई मनी लान्ड्रिङ विरोधी नियमहरूको उल्लङ्घन र शंकास्पद लेनदेनहरूलाई “मास्क” गर्ने प्रयास गरेको कारणले USD 215 मिलियन जरिवाना लगाएको थियो।

यस्तै अर्को उदाहरणमा, मिलानमा रहेको बैंक अफ चाइनाले सन् २०१५ जुनमा चिनियाँ अपराधीहरूका लागि २००७-२०१० को अवधिमा आफ्नो शाखामार्फत २ अर्ब युरोभन्दा बढीको लुन्डरिङ गरेको र लाखौं साना ट्रान्सफरमार्फत रकम चीनमा फिर्ता पठाएको आरोप लागेको थियो। यस्तै अवस्थामा, यूएस फेडरल रिजर्भले चाइना कन्स्ट्रक्सन बैंकको न्यूयोर्क शाखालाई एएमएल नियन्त्रण बढाउन आदेश दिएको (2016), फाइनान्सियल पोष्टले रिपोर्ट गरेको छ। यसबाहेक, चिनियाँ बैंकहरू बेइजिङको अभिन्न अंग हुन्।

बीआरआईको सीपीईसीलाई चिनियाँ बैंकहरूले आयोजनाहरूको वित्तपोषणको सन्दर्भमा ढिलो र कमजोर नियामक प्रणालीको कारणले पनि शंकाको नजरले हेरेको छ। चिनियाँ वित्तीय संस्थाहरू पाकिस्तानको गहिरो राज्यको विघटनकारी एजेन्डाको लागि कोषको च्यानलको रूपमा प्रयोग हुने जोखिममा छन्। साथै, पाकिस्तानमा आधारित आतंकवादी समूहहरूले यी चिनियाँ बैंकहरू प्रयोग गर्ने सम्भावनालाई नकार्न सकिँदैन, जसको नापाक योजनाका लागि विश्वव्यापी उपस्थिति छ।

पाकिस्तान FATF को ग्रेलिस्टिङको दबाबमा परेकोले, यससँग आफ्नो गुप्त गतिविधिहरूको लागि पैसा हस्तान्तरण गर्न नयाँ तरिका र मार्गहरू खोज्नु बाहेक अर्को विकल्प छैन। (एएनआई)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here