34.6 C
Birgunj
Homeसमाचारस्थानियनेपालको चीनसँगको व्यापार नाजुक अवस्थाबाट गुज्रिरहेको छ

नेपालको चीनसँगको व्यापार नाजुक अवस्थाबाट गुज्रिरहेको छ

- Advertisement -spot_img

नेपाली व्यापारीका लागि भिसाको अभाव, कन्टेनर ट्रकमा प्रतिबन्ध र ढिलो ढिलो ढुवानीले व्यापारमा बाधा पु¥याउने समस्या रहेको आन्तरिक स्रोतले बताएको छ ।

सन् २०२० को जनवरीदेखि कोरोना भाइरसको महामारी फैलिन थालेपछि चीनबाट नेपाल आउने कार्गो कन्टेनरको आवतजावतमा लगभग रोकिएको थियो । उत्तरी छिमेकीले सीमामा कडा प्रतिबन्ध लगाएपछि व्यापार अझै पूर्ण रूपमा सुचारु भएको छैन। तैपनि सन् २०२१ को जुलाईको मध्यमा सकिएको पछिल्लो आर्थिक वर्षमा चीनबाट आयात बढेको छ ।

भन्सार विभागका अनुसार आर्थिक वर्ष २०२०-२१ मा चीनबाट भएको आयात वार्षिक तुलनामा २८ दशमलव ५८ प्रतिशतले बढेर रु २३३ अर्ब ९२ करोड पुगेको छ ।

आर्थिक वर्ष २०१८-१९ मा कोभिडअघि २०५ अर्ब ५१ करोड रुपैयाँ आयात भएको थियो। आर्थिक वर्ष २०१६-१७ मा १२९ अर्ब ८७ करोडको तुलनामा २०१७–१८ मा रु १५९ अर्ब ९८ करोडको आयात भएको थियो ।

नेपालले चीनसँगको व्यापारमा ठूलो घाटा बेहोर्नुपरेको छ । यदि नेपालले २०२०-२१ मा उत्तरी छिमेकीबाट रु २३३ अर्ब ९२ करोड बराबरको सामान आयात गरेको भए हिमालय पारीको निर्यात मात्र रु एक अर्बको थियो ।

यसले रु २३२.९० अर्बको व्यापार घाटालाई परिणत गर्छ, जुन आर्थिक वर्ष २०२०-२१ मा नेपालको कुल व्यापार घाटाको १४ प्रतिशत हो। सन् २०१५ मा नेपाल सरकारले निर्यात शुल्क हटाएपछि चीनसँगको व्यापार फस्टाउन थाल्यो । नेपालमा विनाशकारी भूकम्प गएको आर्थिक वर्ष २०१५-१६ मा चीनबाट आयात रु एक खर्ब १६ अर्ब ११ करोड पुगेको थियो जुन सन् २०१४-१५ मा रु ९९ अर्ब २८ करोड थियो ।

पछिल्लो सात वर्षमा चीनबाट आयात तीन गुणाले बढेको छ ।

नेपाल वैदेशिक व्यापार संघका अध्यक्ष सुनिलकुमार धानुका महामारीपछि माल ढुवानीको भाडा ह्वात्तै बढेको बताउँछन् । हाल चीनबाट नेपालसम्म २० फिटको कन्टेनर ढुवानी गर्न $६,००० देखि $६,५०० र ४० फिटको कन्टेनर ढुवानी गर्न $१०,५०० देखि $११,५०० लाग्छ।  महामारी अघि, शुल्कहरू 20-फिट कन्टेनरको लागि $ 1,800- $ 2,000 र 40-फिट कन्टेनरको लागि $ 2,800 थिए। ढुवानी लागतमा बृद्धि हुनु भनेको व्यापारीहरूका लागि सामानको मूल्यमा २०-२५ प्रतिशतभन्दा बढी वृद्धि हुनु हो जुन स्पष्ट रूपमा उपभोक्तालाई हस्तान्तरण गरिन्छ। नेपाल जस्ता देशहरूमा खाद्य र गैर-खाद्य मूल्यहरूको प्रमुख घटक ढुवानी लागत हो।

भारतपछि नेपालको दोस्रो ठूलो व्यापारिक साझेदार चीन हो ।

गत आर्थिक वर्षमा चीनबाट नेपालको प्रमुख आयातमा विद्युतीय वस्तु (रु. १६ अर्ब ७० करोड), मेसिनरी तथा पार्टपुर्जा (रु. २१ अर्ब १७ करोड), तयारी पोशाक (रु. १७ अर्ब ९६ करोड) र दूरसञ्चार उपकरण तथा पार्टपुर्जाहरू (रु. ३१ अर्ब ५५ करोड रुपैयाँ) रहेको थियो । नेपाल राष्ट्र बैंकका अनुसार ।

गत आर्थिक वर्षमा मुलुकले रु १४ करोड १९ लाख बराबरको धातु र ऊन, रु १६ करोड ५९ लाखको अन्य हस्तकलाका सामान र रु २२ करोड २२ लाख ८० हजारको ऊनी गलैंचा चीनतर्फ निर्यात गरेको थियो ।

महामारीले विश्वव्यापी रूपमा भाडा लागत बढाएको छ। फलस्वरूप, वस्तुहरू महँगो भएकाले नेपालजस्ता देशहरूमा मुद्रास्फीतिमा उल्लेखनीय वृद्धि भएको छ।

व्यापार र विकासको लागि संयुक्त राष्ट्र सम्मेलन (UNCTAD) ले उच्च ढुवानी लागतले अर्को वर्ष सामानहरू महँगो हुने भविष्यवाणी गरेको छ।

नोभेम्बर 18 मा प्रकाशित UNCTAD प्रतिवेदन अनुसार, कन्टेनर ढुवानी दरमा विश्वव्यापी वृद्धिले आयात मूल्यमा 8.7 प्रतिशत वृद्धिको आधारमा अर्को वर्षमा कम विकसित देशहरूमा उपभोक्ता मूल्यहरू 2.2 प्रतिशतले बढाउन सक्छ।

माल ढुवानी, ढुवानी कन्टेनरहरूको अभाव, र सीमित क्षमता र बन्दरगाहहरूमा भीडको मागमा भएको वृद्धिको बीचमा कन्टेनर भाडा दरहरू गगनचुम्बी बन्यो, प्रतिवेदनले भन्यो कि साना अर्थतन्त्रहरूमा प्रभाव सामान्यतया ठूलो थियो। नेपाल ट्रान्स हिमालयन बोर्डर कमर्स एसोसिएसनका अध्यक्ष अशोककुमार श्रेष्ठले केरुङदेखि ३० किलोमिटरको नेपाल सीमासम्मको ढुवानी शुल्क महामारीअघि रु एक लाखबाट ६ गुणा बढेर प्रति कन्टेनर करिब रु ६ लाख पुगेको बताए । ।

भूकम्पअघि तातोपानी नाकाबाट दैनिक सयभन्दा बढी कार्गो कन्टेनर आउँथे । अहिले दैनिक करिब आठ कन्टेनर केरुङबाट नेपाल आउने गरेको श्रेष्ठले बताए । चीनबाट आयात हुने अधिकांश सामान दशैं र तिहारमा चाडपर्वका लागि बिक्री हुने गरेको छ । तर दुई वर्षदेखि, अर्डर गरिएका खेपहरू यति ढिलो आइपुगेका छन् कि उनीहरूले चाडको किनमेल सिजन गुमाएका छन्। चीनले नेपाली व्यापारीलाई भिसा नदिँदा वस्तुगत रूपमा अर्डर गर्नुपर्ने भएकाले गुणस्तरमा ठगी भइरहेको श्रेष्ठले बताए । यसतर्फ कम कन्टेनर आउनुमा नेपाली पक्षमा पूर्वाधारको अभाव पनि एउटा कारण हो ।

‘कस्टम यार्ड निकै सानो छ,’ श्रेष्ठले भने । ‘लिपिङदेखि बाह्रबिसेसम्म सडक त्यति राम्रो छैन, हरेक वर्ष वर्षायाममा यस्तो समस्या हुने गरेको छ । धेरै आयातकर्ताहरूले घाटा र अनिश्चितताबाट बच्न दक्षिणी सीमा नाका हुँदै आफ्नो भित्रिने कार्गोलाई पुनः रुट गरिरहेका छन्। चीनबाट अर्डर गरिएका सामानहरू सामुद्रिक ढुवानीबाट नेपाल आउन सामान्यतया दुई महिना र कन्टेनर ट्रकबाट उत्तरी सीमानाका ओभरल्याण्ड पुग्न दुई हप्ता लाग्छ।

व्यवसायीले उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालय, अर्थ मन्त्रालय, परराष्ट्र मन्त्रालय, चिनियाँ दूतावास र निजी क्षेत्रको सर्वोच्च निकाय नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघ (एफएनसीसीआई) लाई आफ्ना समस्याबारे जानकारी गराउनुभएको छ । सरकारले थप कन्टेनर नेपाल भित्र्याउन चिनियाँ अधिकारीसँग वार्ता गरिरहेको छ तर व्यापार समस्या भने यथावत छ । भन्सार तथ्याङ्कले चीनतर्फको निर्यात सन् २०१९-२० मा १ अर्ब १९ करोड रुपैयाँबाट गत आर्थिक वर्षमा १ अर्ब रुपैयाँमा झरेको देखाएको छ । जुन आर्थिक वर्ष २०१८-१९ को कुल २ अर्ब १० करोड रुपैयाँ ढुवानी भएको तथ्याङ्कको झण्डै आधा हो।

नेपाल–चीन सीमामा अघोषित नाकाबन्दी हुँदा नेपाली व्यापारीले सामान आयात गर्न नसक्दा करोडौं रुपैयाँको नोक्सानी बेहोर्नु परेको चिन्ता पनि बढेको छ ।

व्यापार अर्थशास्त्री पोषराज पाण्डेले भने, “चीनले व्यापारको सन्दर्भमा असल छिमेकी व्यवहार देखाउन असफल भयो । नेपाल र चीनबीचको व्यापार निश्चित स्वास्थ्य प्रोटोकल पालना गर्दै आएको सरकारी अधिकारीहरू बताउँछन् । ‘यस सन्दर्भमा चीन नेपालसँग राम्रो सम्बन्ध राख्न असफल भयो ।

पाण्डेयका अनुसार प्रतिबन्धका कारण नेपाली व्यापारीले घाटा बेहोरे पनि चीनसँग व्यापार सम्बन्धमा दीर्घकालीन नोक्सान हुन सक्ने बताए । सन् २०१५ मा भारतले नाकाबन्दी गरेपछि व्यापार विविधीकरण गर्न नेपालले आफ्नो उत्तरी सीमातर्फ हेरेको थियो।

नेपालले तेस्रो मुलुकको व्यापारका लागि सातवटा चिनियाँ समुद्री र भूमि बन्दरगाहसम्म पहुँच गर्न सक्ने व्यापार र पारवहन लगायतका धेरै सम्झौतामा हस्ताक्षर भएको थियो। चीन हुँदै तेस्रो मुलुकको व्यापारले पनि नेपाल भारतमाथिको पूर्ण निर्भरताबाट बाहिर आउने आशा जगाएको छ ।

तर चीनले मालवाहक ट्रकलाई सहज रूपमा नेपाल प्रवेश गर्न नदिएपछि नेपालले आफ्नो उत्तरी छिमेकी हुँदै तेस्रो मुलुकसँग व्यापार गर्न सक्छ कि सक्दैन भन्ने चिन्ता बढेको छ । ‘चीनबाट अग्रिम सामान अर्डर गर्ने व्यापारीले अर्बौं गुमाएका छन्,’ पाण्डेले भने । नेपाल र चीनबीच रसुवागढी-केरुङ र तातोपानी-झाङ्मु (खासा पनि भनिन्छ) दुई प्रमुख व्यापारिक मार्गहरू छन्।

केरुङ काठमाडौंबाट १९० किलोमिटरको दुरीमा अवस्थित छ भने तातोपानी र काठमाडौंबीचको दूरी ११५ किलोमिटर छ। २०१५ को भूकम्पपछि चार वर्षसम्म बन्द रहेको तातोपानी–खासा नाका गत वैशाख २९ गतेदेखि खुल्यो । सीमा बिन्दु उत्तरी छिमेकीसँग व्यापारको लागि प्रमुख भूमिगत मार्ग थियो।

तेस्रो मुलुकका नागरिकलाई सीमा पार गर्न अनुमति दिने नेपाल र चीनबीचको अन्तर्राष्ट्रिय नाका बनाइएको रसुवागढी–केरुङ भन्सार नाका सन् २०२० को जुलाईमा पुनः सञ्चालनमा आएको छ ।

आर्थिक वर्ष २०१९-२० मा आएको गिरावट बाहेक पछिल्लो पाँच वर्षदेखि नेपालको वैदेशिक व्यापार बढ्दै गएको छ । कोभिड–१९ सम्बन्धी व्यापार प्रतिबन्ध र विश्वव्यापी आपूर्ति शृङ्खलामा आएको ब्रेकडाउनका कारण आर्थिक वर्ष २०१८-१९ मा नेपालको कुल व्यापार १४.५९ प्रतिशतले घटेर १ हजार २ सय ९४ अर्ब ५० करोड रुपैयाँ पुगेको छ ।

तर, २०२०-२१ मा नेपालको वैदेशिक व्यापार २९ दशमलव ९ प्रतिशतले बढेर १ हजार ६८० अर्ब ९६ अर्ब रुपैयाँमा पुगेको छ । कूल व्यापार घाटा २०२०-२१ मा २७.३ प्रतिशतले बढेर रु १,३९८.७१ अर्ब पुगेको छ।

सन् २०२१ को जुलाईको मध्यमा समाप्त भएको आर्थिक वर्ष २०२०-२१ मा नेपालको कुल वैदेशिक व्यापारको ६४.१ प्रतिशत भारतले ओगटेको छ। नेपालको कुल व्यापारको १४ प्रतिशत हिस्सा ओगट्ने नेपालको दोस्रो ठूलो व्यापारिक साझेदार चीन हो। तर, नेपालको निर्यातमा चीन दोस्रो ठूलो व्यापारिक साझेदार भने होइन ।

‘नेपालप्रति चीनको उदासीनताले हामी चीनलाई विश्वास गर्न सक्दैनौं भन्ने सन्देश दिन्छ। नेपालले आफ्नो बजार विविधीकरण गर्नुपर्छ,’ पाण्डेले भने ।

(यो प्रतिवेदन सेन्टर फर मिडिया रिसर्च-नेपालको फेलोसिप कार्यक्रम अन्तर्गत तयार पारिएको हो)

Stay Connected
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Must Read
सम्बन्धित खबर

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here